Денес, на Градскиот Стадион во Македонска Каменица, ФК Каменица Саса го одигра првиот од низата контролни натпревари кои ќе игра на домашен терен. Во една убава фудбалска претстава со динамична игра и шанси и на двете страни и за првпат со присуство на публика “ВЕЛИКАНИТЕ” на Македонскиот Прволигашки Фудбал, САСА и ВАРДАР изиграа без голови, 0:0.

Како за контролен натпревар тренерите и на двете страни доста менуваа, така што најголем дел од фудбалерите и во двата тима добија шанса да бидат дел од натпреварот кој многу потсети на прволигашкиот сон кој го живеевме во минатиот век.

“РУДАРИТЕ” денешниот натпревар го одиграа во следниот состав :

Број на дресИме и презимеМладинциКапитен
1Димитар Ѓоргиев  
2Андреј Ричков  
18Ален Миленковски  
3Јовица Радевски  
5Мартин Мисердовски  
6Лазар Стојановски  
10Даниел Гоцевски капитен
15Дејан Ангов  
19Никола Божинов  
8Ненад Нешовски  
7Филип Димовски  

Резерви:

Број на дресИме и презимеМладинци
12Симон Стојковски 
9Филип Николовски 
11Стефан Бабунски 
88Сашо Велиновски 
13Никола Стоиовски 
20Валери Стаменовски 
4Никола Јовановски 
16Давид Ѓорѓиевски 
22Мартин Пауновски 
21Митар Соколовски 
17Трајче Ефремов 

Шеф на стручен штаб: Горан Здравков

Помошен тренер: Горан Гоцевски

Тренер на голмани: Стојче Анакиевски

Oна што е вредно да се спомене е кам-бекот на големиот техничар Сашо Велиновски, кој ја прекина “фудбалска пензија” и повторно го облече зелено-црниот дрес, овојпат со број 88.

ДА ИМ ПОСАКАМЕ УСПЕШНА СЕЗОНА И НА ДВЕТЕ ЕКИПИ.

#ЗаедноВоПрваЛига

Share:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *